View Single Post
  #225  
Old Mar 22 2010, 12:11 PM
LoreneC LoreneC is offline
 
Join Date: Aug 19 2009
Posts: 654
Default

Quote:
Originally Posted by drop73 View Post
I am a level 80 farmer in FarmTown. I calculate what is the best way to make money with the various crops, trees, and animals. I have what is called a "daily yield ratio" figure by which I'm able to determine what is the best use of my time, land, and money to invest in. The recent Facilities updates that use Cow Milk are simply not worth the time.

The reason I say that is because by the time you divide the number of units (20 units & 6 units respectively) it takes to create one unit of Butter or Cheese, you lose money in the process of doing so. In order for your unit cost to beat selling the Cow Milk itself directly, Butter would need to sell at $2041 per output unit (currently at $140 per output unit), if you had 20 cows. Or if you wanted to to sell Cheese you would need to sell each Cheese unit at $625 per output unit (currently at $600 per output unit), if you had 6 cows. So don't waste your time trying to produce butter and cheese. It will put you behind.





However, if you have at least 8 goats, it it still worth your time to produce Goat Cheese. The Sugar production from Sugarcane is definitely worth your time.
You can put everything into production at once, so I am not sure what you mean by the time it takes to put into production.